Kryzysy Kościoła dawniej i dziś – relacja z wykładu
Kolejne spotkanie, współorganizowane przez naszą Jastrzębską Grupę Tradycji, odbyło się 1 lipca. Tym razem mieliśmy przyjemność gościć dr. Wojciecha Golonkę, który w swoim wykładzie mówił o współczesnym kryzysie w Kościele w kontekście jego historii oraz o tym, jaką postawę powinniśmy wobec tego kryzysu przyjąć.
W pierwszej części wykładu dr Golonka omówił pokrótce okoliczności narodzin Kościoła Katolickiego (śmierć Pana Jezusa na krzyżu, zesłanie Ducha Świętego) wskazując, iż z czysto ludzkiej perspektywy Kościół powinien był albo wcale nie powstać, albo też bardzo szybko upaść. Nam, ludziom XXI wieku, może się wydawać, że obecne problemy są czymś wyjątkowym i dotychczas niespotykanym. Tymczasem, Kościół już od pierwszych chwil swego istnienia musiał stawiać czoła różnorakim prześladowaniom i kryzysom, wśród których dr Golonka wymienił m.in. herezję arianizmu z IV w. (której uległa wtedy większość duchowieństwa, włącznie z papieżem), rozkład moralny duchowieństwa w XV w. (włącznie z praktykami homoseksualnymi) oraz następujące później spustoszenie luteranizmu, czasy rewolucji francuskiej, wojen napoleońskich, czy rewolucji bolszewickiej. Podkreślił przy tym, że z każdej z tych pozornie beznadziejnych sytuacji Kościół wychodził ostatecznie zwycięsko.
W dalszej części swojego wykładu dr Golonka przeszedł do omawiania współczesnego kryzysu w Kościele, przejawiającego się głównie w zamęcie doktrynalnym oraz upadku moralnym. W jego opinii przyczyną takiego stanu rzeczy są między innymi "reformy" Soboru Watykańskiego II, który (w zamyśle papieża Jana XXIII) "miał wyrazić wiarę tak, by nie przeciwstawiać doktryny miłosierdziu".
Na koniec dr Golonka wyjaśnił, w jaki sposób my, jako wierni świeccy, możemy działać na rzecz odnowy Kościoła. Jako antidotum na obecny kryzys podał przede wszystkim zaangażowanie i krzewienie Tradycji. Polecił także książkę, pt. "Papież Grzegorz Wielki. Pontyfikat w czasach zarazy", ponieważ według niego pomaga ona nabrać odpowiedniego dystansu do tego, co dzieje się współcześnie w Kościele (św. Grzegorz Wielki objął bowiem władzę w równie trudnych okolicznościach - w czasach schizmy, najazdów barbarzyńców, upadku moralnego oraz epidemii i kataklizmów).
Dziękujemy wszystkim, którzy byli obecni na wykładzie za udział i zadawanie pytań. Składamy także serdeczne podziękowania doktorowi Wojciechowi Golonce. Bóg zapłać!
Wszyscy, którzy chcieliby wysłuchać wykładu, mogą to zrobić tutaj: Link (Aby wyświetlić wideo należy wpisać hasło: "Tradycja")